Popis druhu
Podčeleď : Aligátorovití / Alligatorinae /
Rod : Caiman
Status ochrany : CITES II, Červená kniha ohrožených druhů - malé riziko,poddruh
C.c.apaporiensis z Kolumbie, zařazen do CITES I.
Početní stavy : přes 1 000 000
Výskyt : Brazílie, Kolumbie, Venezuela, Peru, Panama, Nikaragua, Guatemala, Guyana, Honduras, Mexiko, Costa Rica, Trinidad a Tabago. Mimo uvedené země původního rozšíření byl vysazen na Floridě, Kubě a v Puerto Rico.
C.c. crocodilus - Brazilie, Bolivie, Ekuador, Peru, Guyana a Francouzská Guyana, Venezuela -povodí Orinoka a oblast Llanos
C.c. apaporiensis - Kolumbie, řeka Apaporis,
C.c.chiapasius - střední Amerika, Panama, Mexiko - Chiapas a Oaxaca.
C.c. fuscus - Columbie, Nikaragua, Ekuador a západní Venezuela.
Biotop : Kajmani obývají mokřiny a bažiny v pralesích, povodí řek a jezer, zavlažovací kanály.
Potrava : Převážnou část potravy tvoří ryby, vodní bezobratlovci, ptáci a savci .
Velikost : Samec běžně do 2 metrů, největší doložená velikost samce 2.70 m.( Medem 1983, Ayarzagüena 1983 ), samice od 1.20 do 1.70 m.
Biologie : Kajmani jsou aktivní ve dne i v noci. Páření spadá do období sucha. Samice pak většinou v období dešťů staví hnízdo, skládající se z navršených částí rostlin, do kterého snese 14 - 40 vajec, v průměru je to mezi 28 až 32 vejci. Mláďata se líhnou mezi 70 - 90 dny, ve velikosti většinou od 18 do 23 cm. Matka mláďatům pomáhá s vylíhnutím a od prvého okamžiku je neustále střeží. Ta zůstávají společně pod ochranou matky někdy až do věku 1,5 roku.
Chov v zajetí : Zejména poddruh c.c.crocodylus je v zajetí jedním z nejběžnějších a nejméně náročných druhů.Také je nejvíce nabízen ze strany prodejců zvířat. Při dodržení základních podmínek v chovu se i dobře rozmnožuje, i když z hlediska velikosti bych k chovu doporučoval menší druhy.
Další poznatky :
- kajmani brýloví mají jednu z nejsložitějších komunikací a to jak verbální tak neverbální. Je to dáno zejména tím, že žijí ve velkých skupinách,podobně jako aligátoři, kteří mají také složitý projev komunikace. Hlasové projevy zahrnují mimo páření např. upozornění na nebezpečí, svolávání jedinců ze skupiny, svolávání mláďat, upevnění vztahů ve skupině. Tak mě napadlo, že hromadný řev kajmanů a aligátorů, je obdoba vytí u vlků.
- pro komerční využítí začal lov kajmanů v roce 1950 a pokračuje do dnešních dnů. Bylo uloveno za ta léta několik mílionů kajmanů. Jednalo se o kajmany C.c.crocodylus a C.c.fuscus. Tito kajmani však nemají tak kvalitní kůži jako aligátoři nebo velké druhy krokodýlů.
- tito kajmani jsou jedni z nejvíce přizpůsobivých krokodýlů, kteří se dobře množí jak v přírodě, tak v zajetí. Proto také mohli díky rychlému růstu populace, přežít bez problémů komerční lov.
- vzhledem k dobré přizpůsobivosti byli kajmani vysazeni na Floridě, Kubě a Puerto Ricu, kde se dnes stali součástí tamnější fauny a dobře se rozmnožují.
- největším chovatelem a dodavatelem kůží na trhu je Kolumbie, která z farem vyvezla na trh 7,8 milionů kůží z c.c.fuscus a to v letech 1995 až 2007 ( Medrano a Gomez 2008 )
- Venezuela ročně produkuje 70.000 až 90,000 kůží. Jak uvádějí vlády těchto zemí, je zpracování kůží a povolený odchyt jedinců přísně kontrolován patřičnými úřady.
- je nutné provést kompletní revizi rodu kajman se zaměřením na jednotlivé poddruhy a to za pomocí genetických rozborů DNA a zejména se zaměřit na poddruh c.c.apaporiensis a určit lokality jeho skutečného výskytu.
Luboš